Ogłoszenia duszpasterskie - Niedziela Zesłania Ducha Świętego - 20.05.2018, Rzeszów – Fara

 1. Dzisiaj obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Kończy się ‘Okres Wielkanocny’. Dzisiaj także przeżywamy 18-tą rocznicę konsekracji Biskupa Rzeszowskiego Jana Wątroby. Módlmy się w Jego intencji.
  Dziś o godz. 12:15 - Msza święta z udziałem harcerzy. Składka dzisiejsza przeznaczona jest na Radio Via.
 2. Dzisiaj Caritas zaprasza na ‘Papieską Kremówkę’ oraz świętowanie Dnia Matki i Dziecka. Uroczystość rozpocznie się o godz. 12:15 Mszą świętą w kościele
  św. Krzyża, następnie degustacja kremówki i przejście na Rynek, gdzie będą gry i zabawy dla dzieci. Zakończenie o godz. 20:00 ‘Apelem Jasnogórskim’.
 3. W tym tygodniu, w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
  • w poniedziałek – Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła;
  Msze święte w naszej świątyni o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 15:30, 19:00,
  • w czwartek – Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana,
  • w sobotę - Wspomnienie św. Filipa Nereusza, prezbitera.
 4. W sobotę (26 maja) o godz. 9:30 konferencja z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości – ‘Polska jest wolna. To moja Matka, Ziemia’. O godz. 14:00 koncert Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Miejscem konferencji i koncertu jest Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce.
 5. W związku z ‘Dniem Matki’ zapraszamy na szczególną modlitwę w intencji matek - w przyszłą niedzielę, na Mszę świętą o godz. 12:15.
 6. Msza za parafian została odprawiona o 6:30.
 7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej oraz naszej parafialnej gazetki „Fara”.
 8. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

Ogłoszenia duszpasterskie – 7. Niedziela Wielkanocna – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego - 13.05.2018, Rzeszów – Fara

 1. Dzisiaj (13.05.2018) – 7. Niedziela Wielkanocna – przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to 2-ga niedziela miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godzinie 8:00. Na Mszy o godz. 12:15 - Rocznica I-szej Komunii Świętej.
 2. W tym tygodniu, w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
  - w środę - Święto św. Andrzeja Boboli, prezbitera i męczennika, Patrona Polski.
 3. Trwamy w Nowennie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, modlimy się codziennie na wieczornych nabożeństwach majowych.
 4. Dziękujemy rodzicom i dzieciom, które przyjęły I komunię Świętą, za jej przeżywanie
  i za uczestnictwo w „białym tygodniu”. Dziękujemy za dar ołtarza dzieciom komunijnym
  i młodzieży bierzmowanej a Siostrom za przystrojenie świątyni.
 5. W środę po Mszy Świętej spotkanie dla młodzieży która przyjęła sakrament bierzmowania a o godz. 20:00 nieszpory z katechezą.
 6. W czwartek w naszym Kościele o 10:45 wojewódzkie obchody dnia strażaka a 12.00 Msza Święta w kolejną rocznicę „ Akcji Burza” i „ Ostra Brama”.
 7. W czwartek na Mszy wieczornej modlimy się za uczniów i nauczycieli ze szkół Rzeszowa i okolic za wstawiennictwem bł. Natalii Tułasiewicz.
 8. W piątek (III piątek miesiąca) po Mszy nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego.
 9. W sobotę Wigilia Zesłania Ducha Świętego: 20:00 Msza po niej agapa a o 22:00 czuwanie.
 10. W minioną sobotę odbyły się święcenia diakonatu a w przyszłą sobotę (19.05.2018) w Katedrze odbędą się święcenia prezbiteratu. Módlmy się gorąco za kandydatów do kapłaństwa.
 11. W następną niedzielę Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, o 12:15 Msza z działem Harcerzy, składka z tej niedzieli jest przeznaczona na działalność naszej diecezjalnej rozgłośni radia Via.
 12. Zapraszamy do udziału w konferencji z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości „Polska jest wolna – To jest moja Matka, ta Ziemia”, która odbędzie się w sobotę, 26 maja br. w godz. 9:30 – 14:00. Wstęp wolny. Konieczne zapisy przez stronę polskajestwolna.pl. Kontakt: ks. Jakub Nagi – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 509-569-014.
 13. Msza za parafian została odprawiona o 6:30.
 14. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej oraz naszej parafialnej gazetki „Fara”.
 15. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

Ogłoszenia duszpasterskie – 6. Niedziela Wielkanocna – 06.05.2018, Rzeszów – Fara

 1. Dzisiaj 1-sza Niedziela Miesiąca – adoracyjna. Składka przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne i cele diecezjalne.
 2. Dzisiaj na Mszy św. o godz. 12:15 dzieci z naszej parafii przystąpią do I-szej Komunii świętej. Od poniedziałku wraz z dziećmi przeżywać będziemy ‘Biały tydzień’ podczas Nabożeństwa majowego i Mszy św. popołudniowej.
 3. Zachęcamy do uczestnictwa w ‘Nabożeństwach Majowych’ codziennie o godzinie 18:30.
 4. W poniedziałek, wtorek i środę wypadają Dni Krzyżowe, czyli dni modlitw o urodzaje, których celem jest modlitwa o obfite plony ziemi i o błogosławieństwo Boże w pracy (nie tylko na roli). W naszej parafii Nabożeństwo w tej intencji z ‘Litanią do Wszystkich Świętych’ po Mszy świętej o godz. 8:30 (w poniedziałek, wtorek i środę).
 5. W tym tygodniu, w liturgii Kościoła świętego przeżywać będziemy:
  we wtorek – Uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski. W tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Porządek Mszy św. jak w zwykły dzień. (W tym roku główną uroczystość odpustową obchodziliśmy oddając cześć świętemu Wojciechowi).
 6. W środę o godz. 18:00 – spotkanie dzieci przed ‘Rocznicą’ I-szej Komunii Świętej.
 7. W środę na Mszę św. o godz. 19:00 zapraszamy młodzież przygotowującą się do przyjęcia Sakramentu bierzmowania (po Eucharystii spotkanie/próba dotyczące tej uroczystości).
 8. Również w środę w naszym kościele Nieszpory z katechezą o godz. 20:00.
 9. W czwartek na Mszy świętej o godzinie 19:00 (w 10-ty dzień miesiąca) modlimy się w intencji naszej Ojczyzny. Trwamy na Nowennie za Ojczyznę, związanej z 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości.
 10. W piątek (11.05) o godz. 19:00 Msza święta z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania dla młodzieży z naszej Parafii.
 11. W piątek rozpoczyna się Nowenna przed Zesłaniem Ducha Świętego. Modlić się będziemy codziennie podczas nabożeństw wieczornych.
 12. W następną niedzielę (13.05.2018) – (7. Niedziela Wielkanocna) – przeżywać będziemy Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to 2-ga Niedziela Miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o godzinie 8:00. Na Mszy o godz. 12:15 - ‘Rocznica’ I-szej Komunii Świętej.
 13. Prosimy o modlitwę w intencji kandydatów do święceń diakonatu, które odbędą się 12 maja o godz. 10:00 w Boguchwale oraz kandydatów do święceń prezbiteratu, które będą miały miejsce w katedrze, (w sobotę) 19 maja, o godz. 10:00.
 14. Msza za parafian została odprawiona o 6:30.
 15. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej oraz naszej parafialnej gazetki „Fara”.
 16. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

Ogłoszenia duszpasterskie – 5 Niedziela Wielkanocna – 29.04.2018, Rzeszów – Fara

 1. Dzisiaj 5-ta Niedziela Wielkanocna. Przeżywamy dzisiaj XII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców pod hasłem „W duchu i prawdzie”. Prosimy o modlitwę w tej intencji.
 2. Od wtorku rozpoczynamy miesiąc maj. Zachęcamy do uczestnictwa w Nabożeństwach Majowych codziennie o godzinie 18:30. Wraz z miesiącem majem następuje zmiana godzin popołudniowych Mszy św.: w niedzielę - Msze św. o godz. 19:00 i 20:30, w dzień powszedni o godz. 19:00.
 3. W tym tygodniu wspominamy:
  - we wtorek – Wspomnienie św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła,
  - w środę (3 Maja) - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski.
  Msze święte jak w każdą niedzielę. O godz. 9:30 uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem Księdza Biskupa, a następnie uroczystości patriotyczne na Rzeszowskim Rynku.
  - w piątek - Wspomnienie św. Floriana, męczennika
 4. We wtorek (1 maja) – ‘II Rzeszowski Bieg Trzeźwości’ z Rzeszowa do Niechobrza. Szczegóły na plakacie.
 5. W środę (2-go maja) przeżywamy Dzień Flagi. O godz. 12:00 uroczystości na Rynku. Prosimy wtedy i na 3-ciego maja wywiesić flagę.
 6. Również w środę w naszym kościele Nieszpory o 20:00 z Katechezą.
 7. W tym tygodniu przypadają I-szy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Spowiedź podczas Mszy świętych, a w piątek od 18:00. W piątek Msza wotywna o NSPJ o 8:30 z aktem oddania, w sobotę Msza wotywna o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o 8:30, a o godz. 8:00 Sobota Fatimska z Różańcem. Spotkanie Rodziny Szkaplerznej o 18:00. Chorych odwiedzimy od godz. 9:00.
 8. W sobotę (5-tego maja) w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce I Kongres „Niewydolne Serce” dotyczący profilaktyki w tym zakresie. Rozpoczęcie o godz. 9 00.
 9. Spowiedź dla dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przystąpią do Komunii Świętej oraz rodziców w sobotę (5-go maja) o godz. 17:00.
 10. Następna niedziela (06.05.2018) jest Niedzielą Adoracyjną; składka na cele diecezjalne i Seminarium Duchowne.
  W tym dniu Pierwsza Komunia Święta dzieci na Mszy św. o godz. 12:15.
 11. Msza za parafian będzie odprawiona o 6:30.
 12. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej oraz naszej parafialnej gazetki „Fara”.
 13. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

Ogłoszenia duszpasterskie – 4 Niedziela Wielkanocna – 22.04.2018, Rzeszów – Fara

 1. Dzisiaj (22.04.2018) – Niedziela Dobrego Pasterza, rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. W szczególności będziemy się modlić o powołania podczas Mszy św. wieczornych.
  Dziś także przeżywamy Uroczystość odpustową ku czci św. Wojciecha. Suma odpustowa pod przewodnictwem J.E. Ks. Bpa Kazimierza Górnego o godzinie 12:15.
 2. W poniedziałek wypada uroczystość liturgiczna dlatego również będziemy oddawać cześć św. Wojciechowi. W tym dniu można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. W poniedziałek porządek Mszy św. jak w zwykły dzień. Po Mszy o 18:00 nabożeństwo ku czci. Św. Wojciecha.
 3. W poniedziałek po Mszy wieczornej spotkanie Rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii i Spowiedzi.
 4. W środę (święto św. Marka Ewangelisty) Nowenna do Dzieciątka Jezus o godz. 17:30, a o godz. 18:00 Msza św. w intencji próśb i podziękowań; również w środę Eucharystia i spotkanie z delegatem Ks. Biskupa do spraw Bierzmowania. Obecność kandydatów wraz z rodzicem obowiązkowa.
 5. W środę o 20:00 nieszpory wraz z katechezą . Serdecznie zapraszamy.
 6. Kino „Zorza” i Helios zapraszają na filmy o tematyce katolickiej. Szczegóły na plakatach.
 7. W piątek zakończenie roku szkolnego dla klas maturalnych. Msza dla ZSG o 7:30, a dla ZS ZDZ o 10:30.
 8. W przyszłą niedzielę w Parafii Grekokatolickiej przy. ul. Targowej nawiedzenie Relikwii św. Jozafata Kuncewicza o godz. 16:00.
 9. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej i dodatku do prasy „Fara”. W dzisiejszym numerze Fary artykuł o naszym patronie.
 10. Msza za parafian będzie odprawiona o 12:15.
 11. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych w rozpoczętym nowym tygodniu.

ZYSKIWANIE ODPUSTÓW
Zasady ogólne

«Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi, określonym warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych» (KPK, kan. 992; KKK, n. 1471). Odpust zupełny jest szczególnym darem łaski Bożej, dzięki któremu wierny będący w stanie łaski uświęcającej w sakramentalnej spowiedzi może uzyskać również darowanie kar czyśćcowych. Nie można uzyskać odpustu nie będąc w stanie łaski uświęcającej.

Odpust zupełny można zyskać tylko jeden raz dziennie, albo dla samego siebie albo dla jednej z dusz cierpiących w czyśćcu (zob. kan. 994). Do otrzymania odpustu jednak wymagane jest nadto spełnienie trzech następujących, tzw. zwykłych warunków:

 1. wyznać grzechy, przystępując do sakramentalnej spowiedzi;
 2. przyjąć sakramentalną Komunię świętą;
 3. pomodlić się według intencji Ojca świętego.

Ogłoszenia duszpasterskie – 3 Niedziela Wielkanocna – 15.04.2018, Rzeszów – Fara

 1. Dzisiaj III Niedziela Wielkanocna - rozpoczyna się X Tydzień Biblijny połączony
  z II Narodowym Czytaniem Pisma Świętego. W tym roku będzie czytany ‘List do Rzymian’. Przy dekoracji będzie wystawiony koszyk z fragmentami (sigla) Pisma Świętego, które należy zabrać i w domu odczytać. W związku z Tygodniem Biblijnym zapraszamy szczególnie na wieczorne msze święte.
 2. Dziś o godz. 12:15 msza święta z udziałem harcerzy.
 3. W środę spotkanie dla kandydatów do bierzmowania o godz. 18:00.
  O godz. 20:00 Nieszpory z katechezą.
 4. W tym tygodniu przypada 3-ci czwartek miesiąca, na Mszy o 18:00 modlimy się za wstawiennictwem bł. Natalii Tułasiewicz w intencji uczniów i nauczycieli z Rzeszowa i okolic.
 5. Również w czwartek odbędzie się wprowadzenie obrazu bł. Marii Angeli Truszkowskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Felicjanek, które pracują w naszej parafii.
 6. W przyszłą niedzielę (IV Niedzielę Wielkanocną, 22 kwietnia) przeżywać będziemy Niedzielę Dobrego Pasterza – patronalne święto Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła i rozpocznie się Tydzień Modlitw o Powołania do Kapłaństwa
  i Życia Konsekrowanego.
 7. Również w niedzielę (22 kwietnia) przeżywać będziemy Uroczystość odpustową ku czci św. Wojciecha. Suma odpustowa pod przewodnictwem J.E. Bpa Kazimierza Górnego o godzinie 12:15. Zapraszamy do licznego udziału.
 8. W sobotę, 28 kwietnia 2018 r., w stulecie święceń kapłańskich św. Maksymiliana Marii Kolbego, odbędzie się w Niepokalanowie I Ogólnopolskie Spotkanie Apostolatu Margaretka oraz wspólnot i osób modlących się za kapłanów – szczegóły na plakacie.
 9. Msza św. za parafian została odprawiona o godz. 6:30.
 10. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej. (Wyłożona jest gazetka z ogłoszeniami parafialnymi ‘Fara’).
 11. Wszystkim parafianom oraz przybyłym gościom życzymy wielu łask Bożych
  w rozpoczętym nowym tygodniu.